14 Temmuz 2019 KPSS sınavında tarih dersinden kaç soru çıkacak ? Kpss 2019

tarafından
1235
14  Temmuz 2019 KPSS sınavında tarih dersinden kaç soru çıkacak ? Kpss 2019
5d20932bec10bb214038aeee - 14  Temmuz 2019 KPSS sınavında tarih dersinden kaç soru çıkacak ? Kpss 2019

14 temmuz 2019 kpss kaç soru çıkacak

Tarihuzmani.com olarak Tarih bilgisinin yanında Tarih dersinin geçtiği sınavlar hakkında da sizlere bilgi vermek istedik. Bu bilgi kpss’de tarihten kaç soru çıkacağı ile ilgili. Kpss’ ye sayılı günler kala siz değerli öğrenciler Tarih alanında tekrar yapacaksınız. Yapılacak bu tekrarda Kpss’ de hangi konulardan kaç soru çıkacak bunun hakkında bilginiz olduğunda yapacağınız tekrar ve çalışmalar daha başarılı olacaktır.

Kpss’de Tarih alanında kaç soru çıkıyor ?

KPSS Genel yetenek ve genel kültür olarak 2′ ye ayrılıyor.  Genel yetenek sınavı 30 Türkçe, 30 Matematikten oluşuyor. Genel Yetenek sınavında ise Tarih’ten 25 soru çıkarken yeni müfredat ile birlikte bu soru sayısı 27′ ye çıkmış bulunuyor. Genel yetenek sınavında Coğrafya’dan 18 soru çıkarken, Temel Yurttaşlık Bilgisinden 9 soru, Türkiye ve Dünya ile ilgili Genel Kültürel ve Güncel Sosya- Ekonomik Konulardan ise 6 soru çıkıyor.

Yeni müfredat ile birlikte Osmanlı Tarihi sorularının arttığı göze çarpmakta. Bu soruların artmasıyla sınavda çıkan soruların kapsamları daha geniş tutulmaya başlanacağının haberini şimdiden sizlere vermek isterim.

Kpss 14 Temmuz 2019’da Tarih dersinde konulara göre soru dağılımı ne olacak ?

14 Temmuz 2019’da yapılacak Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavında Genel Yetenekten 60 sorunun 26 sinin Tarih dersinden olduğunu belirtmiştik. Şimdi ise bu soruların hangi konulardan karşımıza geleceğinden sizlere bahsedeceğim.

Anadolu Selçuklu  Devleti ve Öncesi Türk Devletleri, yani İlk Türk Devletleri ve İlk Müslüman Devletlerinden yaklaşık 3 soru karşımıza çıkarken;

Osmanlı Devleti konularından ise karşımıza yaklaşık 9 soru çıkacak. Yeni müfredat ile birlikte Osmanlı Tarihi sorularının biraz daha ayrıntılı olup zor olacağını şimdiden kestirebiliriyoruz.

Atatürk İlke ve İnkılaplarından ise karşımıza 12 soru çıkacak.  Atatürk İlke ve İnkılaplarından 12 soru karşımıza çıkacağı için bu konuya daha çok önem vermemiz gerektiğini söyleyebilirim. Atatürk ilkeleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Son olarakta Çağdaş Türk ve  Dünya Tarihi konularından 3 soru karşımıza gelecektir. Bu sorular genel olarak darbelerden karşımıza gelebilir. Darbelere, Kıbrıs işgaline, yunan ve ermeni meselesini tekrar gözden geçirmenizi öneririm.