Ankaranın başken olması (13 Ekim 1923)

tarafından
1255
Ankaranın başken olması (13 Ekim 1923)
Bu yazıyı puanla

Ankara'nın başkent olması hakkındaki yazımızı nasıl buldun ?

  • Ortalama Puan
    0.0

ankara 95 yil once baskent oldu 300x150 - Ankaranın başken olması (13 Ekim 1923)

Ankara’nın ne zaman başkent oldu konusu ile ilgili bir yazı yazmak uzun zamandır istiyordum bu güne kısmetmiş. Evet, Ankara ne zaman başkent oldu ? Ankara ‘ nın başken olmasının sebepleri ne ? gibi soruların cevaplarını bu makalede bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Ankara Ne Zaman Başkent Oldu

Ankara, 27 Aralık 1919’da Heyet-i Selimiye’nin merkezi olmuş ve TBMM’nin açılmasıyla Kurtuluş Savaşının can merkezi olmuştur. Kurtuluş Savaşı için büyük önem taşıyan kent Ankara da mücadelenin bütün eylem ve planları, burada tartışılmış karara bağlanmış ve uygulanma emri verilmiştir. TBMM’nin kurulması ile birlikte Ankara çok önemli bir konuma gelmiştir. Çünkü bütün bu kurtuluş süreci Ankara üzerinden yönetilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte Türkiye’nin başkentinin hangi il olacağı hakkında çeşitli spekülasyonlar ve tartışmalar başlamıştır. İkinci Mecliste’de bu tartışmalar çokça görülmüştür. İtilaf Devletlerinin İstanbul’dan çekilmesi ile birlikte Türk Kuvvetleri, İstanbul’a giriş yapmıştır.Türk Ordusunun, İstanbul’a girmesiyle başkent tartışması dahada alevlenmiştir.

Tartışmalara son, Başkent ANKARA

Ankara’nın TBMM’nin kurulduğu yer ve Milli Mücadelenin merkezi konumunda olmasından ayrıca coğrafi konumu nedeniyle, İsmet İnönü‘nün 13 Ekim 1923’de meclise sunduğu önerge ile başkent Ankara olmuştur.

Ankara’nın Başkent Olmasının Sebepleri

  1. Ankara, askeri ve coğrafi açıdan gayet güvenli bir konumda bulunuyordu.
  2. Türk Devletinin merkezinin Anadolu olduğu bu kararla ilan edilmiştir.
  3. İstanbul aradan çıkarılarak Ankara’dan küllerinden yeni bir devlet ve başkent doğduğu Yabancı Devletlere duyurulmuştur.

Evet, Ankara ne zaman başkent oldu konusunu kısa bir şekilde sizlere sundum. Ankara’nın başkent olması günümüzde de işimize en çok yarayan unsur.  Ankara coğrafi olarak bize avantaj sağlamaktadır. Ankara’nın başkent olmasından kısa bir süre sonra Cumhuriyet’in ilanı söz konusudur.

İlk önce yazımızdan da okuduğumuz gibi 13 Ekim 1923′ de başkentin neresi olacağına dair pek çok tartışma çıktığını sizlere söyledik. Ardından İsmet İnönü’nün bu tartışmalara son vermek için Meclise sunduğu teklif doğrultusunda Ankara’nın başkent olmasını istediğini sizlere ilettik.

Ankara’nın başkent olması 13 Ekim 1923’de kabul edildi. Kabulun temel nedenlerinide kısaca coğrafi konum, askeri ve idari olarak uygunluğundan dolayı olduğunu söyledik.