Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü İncelemesi

tarafından
1463
Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü İncelemesi
Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü incelemizi nasıl buldun ?

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü incelemizi oylamak istersen yukaraıdan oylayabilirsin.

  • Ortalama Puan
    0.0
57aa9ea4eb10bb15e010683d1 - Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü İncelemesi

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü

Üniversitelerin Tarih Bölümlerinin tanıtımlarını yaptığımız yeni yazılarımız tercih zamanınızda yanınızda olacak. Tercih etmek istediğiniz Tarih Bölümleri hakkında sizler için araştırma yapıp bulduğumuz bilgileri yazı halinde sizlerle paylaşacağız. İlk olarak tanıtacağım Tarih Bölümü, benimde mezunları arasında olduğum Sinop Üniversite Tarih Bölümü.

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü

6 27 07 2018 11 021 300x129 - Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü İncelemesi

Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi

Sinop üniversitesi Tarih Bölümü, 2014 yılında kurulan yeni bir bölüm diyebiliriz. Bölümün kurulması sırasında Prof. Dr. Ekrem Memiş’in büyük çabası vardır. Bölümün programını kendisi ve arkadaşları belirlemiştir. Sinop Üniversitesi Tarih Bölümünde her sene 3 seçmeli olmak üzere 7 zorunlu ders alıyorsunuz. Bu derslerin çoğu eski çağ ve kaynak derslerini içeriyor. Ancak yeni yapılan girişimler sonucunda bu kaynak derslerinin sayısında azalmaya gidilmiştir. Sinop Üniversitesinde Tarih Bölümü hem gündüz, hem ikinci öğretim olarak hizmet vermekte. Dersler gündüz girenler için 9 da başlayıp yaklaşık 4’de bitmekte iken, İkinci Öğretimler 17:15 ‘ de derse başlayıp 23:00’da bile dersten çıkabilmektedir. Tecrübe ile sabittir 🙂

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü Hocaları

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümünde şuan 2 adet profesör bulunmakta. Bu profesörler Prof.Dr Ekrem Memiş ve Prof. Dr. Süleyman Büyükkarcı’dır.

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümünün diğer hocalarını Sinop Üniversitesi Akademik Personel sayfasından görebilirsiniz.

Sinop Üniversitesi Akademik Personel

UnvanAkademisyen Sayısı
Profesör2
Doçent
Doktor Öğretim Üyesi7
Toplam9

 

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümü Taban Puanı

0,12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Puanı*271,53545
2018 Tavan Puan*330,64248
0,12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Başarı Sırası395.221
KontenjanYerleşenYerleşme Oranı %Kazanıp Kayıt Yaptırmayan
Genel8082% 100,08
Tübitak
Engelli
Okul Birincisi2
Toplam8282

Sinop’ta Yaşam

Sinop’un nüfüsü güncel olarak 219.733’dır. Sinop şehri tarihi ile sizi büyülüyecektir emin olabilirsiniz. Sinop şehri açık hava müzesi gibidir. Her kazılan yerden tarih ve tarihi eser çıkmaktadır. Sinop’da gördüğünüz her inşaatın altından çıkan yapılar sizi başta şaşırtasa da bu duruma hemen alışacaksınız. Sinop ilinde yapılacak aktivite sayısı ise doğayı sevmiyorsanız çok kısıtlıdır. Öncelikle aklınızda ki en büyük sorunun cevabını vereyim.

Sinop’da alışveriş merkezi var mı ? Bu sorunun cevabı üzülerek söylemekteyim ki, malesef yok. Sinop’da okuyacağım diyorsanız öncelikle arkadaş edinmelisiniz. Arkadaşınız yoksa Sinop sizin için çekilmeyecek bir yer olacaktır. En büyük aktiviteniz Hamsilos’a gitmek veya sahilde çekirdek çitlemek olacaktır. Sahildeki kafelerde 1.5 tl ye çay içebilir, denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Sinop’da güncel olarak açılan yeni işletmeler vardır .Sinop’da öğrenci nüfüsu arttıkça şehre yeni yerler açılmaktadır.

Sinop Üniversitesinde Bitirme Tezi Var Mı ?

Bu sorunun cevabı 2 sene öncesine kadar evet var olacaktı. Ancak ders sayısının çokluğundan ötürü bir düzenlemeye gidilip bitirme tezi kaldırıldı. Bunun yerine öğrencilere makale yazdırma ödevi veriliyor. Bir ders olarak akademik makale yazmanın inceliklerini öğreniyorsunuz.

Sinop Üniversitesi Tarih Bölümünü Önerir Misin ?

Bende bu bölümün bir mezunu olarak size görüş ve düşüncelerimi yazmak istedim. Bazı olaylara rağmen evet öneririm. Sinop şehrinin dokusu, Üniversitenin kötülüğünü size hissettirmiyor. Arkadaşlarınız ile Sinop’un tadını çıkarırken açıkcası Üniversiteyi pek dert etmiyorsunuz. Benim okuduğum dönemde bazı problemler olmasına rağmen gayet keyifli bitirdim okulu. Size okulu özleyeceğinizin garantisini veremem ama Sinop’u özleyeceğinizin garantisini verebilirim. Sinop sokaklarında rahatça dolaşabilir, yazın denizin tadını çıkarabilirsiniz. Arkadaşlarınızla sahilde oturabilir aktivite yapabilirsiniz. Sinop’un tek probleminin yerli halkının bazı kesimi olduğunu söyleyebilirim. Sinop küçük bir şehir olmasından ötürü biraz pahalı. Kafeler bile yaz aylarında 7 TL ‘ ye sattıkları ürünü 10 TL’ ye çıkarıyorlar.

Sinop’da Gidilmesi Gereken Yerler

Akliman-Hamsilos

Erfelek- Erfelek şelaleleri

Teyzemin yeri mantı salonu

Şahin Tepesi

Gerzeyi’de gidip görmenizi öneririm Sinop’dan daha hoş bir yapısı var.

Sinop’a Ulaşım

Sinop’a otobüs ve belirli günlerde olan Thy ve Pegasus’ un uçakları ile İstanbul’dan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sinop-Samsun otobüs bileti fiyatı 35 TL. Bu biraz yüksek bir rakam. Samsun’dan Sinop’a gideceklere önerim Sinop’un yerli firması Sinop Birlik’i kullanmaları olacaktır.

 

Sinop Üniversitesi ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.