Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

tarafından
1605
Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz.
Yazımızı nasıl buldun ?

  • Ortalama Puan
    0.0

3539951 - Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

Üniversite Sonuçları Açıklandı Peki nasıl tercih yapmalıyız ?

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz bunlar hakkında bir yazı hazırladık. Lütfen tercih yaparken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurun. Üniversite seçimleri sizi mutlu edebileceği gibi hayatınızı da mahvedebiliyor.

Puana göre tercih yapmayın

Puana göre üniversite tercihi yapılmaz. Çünkü her yıl sınava giren öğrencilerin başarı durumu ve puanları arasında farklılıklar olur. Mesela bu sene TYT  çok zordu. Biz bir yıl önce yerleşen adayların puanlarını dikkate alarak bir değerlendirme yaptığımızdan dolayı puanlar arasında çok farklılıklar vardır. Ama başarı sıralamalarında daha az oynamalar olmaktadır. Başarı sıranızı dikkate almanızı öneririm.

Puanım boşa gidecek diye tercih yapmayın

Puanım gitmesin, puanım sosyolojiye yetiyor, sosyoloji seçeyim diyerek bir tercih yapmayın. Puanımız boşa gitmesin diye 4 yıl üniversite okunmaz veya 180 aldım bir üniversiteye gideyimde gerisi önemli değil diyerek üniversite seçmeyin, tercihlerinizi yaparken bu duruma dikkat edin. Kişisel özelliklerinize göre neden, hangi alanlardan mutlu oluyoruz, ne okumak ne olmak istiyoruzun yanında, yetenekleriniz hangi alanlarda var, bunlara dikkat edin. Yani seçmeyi düşündüğünüz bölümü iyi araştırın, tanıyın, o bölümlerde görevli hocalarla, o bölümlerde okuyan öğrencilerle görüşünüz.

Üniversitenin adına bakıp tercih yapmayın!

Üniversite adına göre tercih yapılmaz. Eğitim süreniz sonunda aldığınız diploma hayat boyu taşıyacağınız bir etikettir. Bir üniversite sizlere sağladığı olanaklar, vizyonu, misyonu, akademik kadrosu, uygulama alanları ile size neler katıyor, eğitim süreniz boyunca yapmak istediğiniz çalışmaları ne kadar destekliyor? Üniversite seçmeden önce seçmeyi düşündüğünüz üniversiteyi iyi tanıyınız.

kurs ayt ic1 - Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz.

Tavsiye Edilen Yazı

2019 Ösym Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu

Sıralamanızın üzerindeki bölümleri yazmaktan çekinmeyin

Ölü tercih olur diyerek sıralamanızın üstündeki bölümleri yazmayarak tercih yapılmaz. Oluşan puanlar ve başarı sıraları sizden bir yıl önce sınava giren öğrencilerin tercih eğilimlerine göre oluşur. Bu nedenle her yıl puan ve başarı sıraları değişmektedir. Tercih listenizin üst sıralarında başarı sıranızdan yüksek olan bölümleri yazmaktan çekinmeyiniz.

Puanı belli olmayan bölümlerden korkmayın!

Puanı belli olmayan bölümlere puanım yetmez ya da bu bölümün puanı yok kesin yerleşirim diye tercih yapılmaz. Yeni açılan veya geçen yıl kontenjanı dolmayan bölümlerin puanları ve başarı sıraları oluşmadığından dolayı aynı bölümlerin bir önceki yıl farklı üniversitelerdeki başarı sıralarını dikkate alarak tercih listenizde yer verebilirsiniz. Yeni bölümler için araştırma yapınız.

Bir yer olsun da… diyerek tercih yapmayın!

Mutlaka bir yere yerleşmeliyim diyerek tercih yapılmaz. Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercih döneminde sadece bir yere yerleşmeliyim diyerek listenize aldığınız hiç istemediğiniz bir bölüme yerleştiğinizi sonuç ekranında görmek sizi mutlu eder mi? Yoksa buradan farklı bölümlere nasıl geçiş yapabilirim diye mi düşünmeye başlarsınız? Bu duygu karmaşasını yaşamamak için tercih listenizi göndermeden önce tercih listeme aldığım tüm bölümler gerçekten istediğim bölümler mi, okurken mutlu olacağım alanlar mı sorularını bir kez daha kendinize sorunuz eğer cevabınız “Evet” ise tercih listenizi gönderiniz.”

Tercih Kılavuzu Yayınlandı. Gitmek için tıkla..

İnstagramdan bizi takip edin..